Blog

SIDS – rodzinny koszmar!SIDS – rodzinny koszmar!

SIDS (ang. sudden infant death syndrome) - zespół nagłego zgonu niemowląt, zwany również śmiercią łóżeczkową. Według definicji, nagły nieoczekiwany zgon niemowlęcia, do którego doszło w czasie snu, a którego przyczyn nie wyjaśnia wywiad chorobowy, okoliczności zgonu ani przeprowadzone kompleksowe badania pośmiertne.

Z kolei SIDS w oczach rodziców i  rodziny jest to niewytłumaczalna i dramatyczna śmierć dziecka, które wydawało się zupełnie zdrowe,  z przyczyn bliżej nieznanych. To rodzinny dramat i koszmar, którego wolimy sobie nie wyobrażać. Miejscem tragedii najczęściej jest łóżeczko dziecięce lub łóżko rodziców. Diagnoza nagłej śmierci łóżeczkowej stawiana jest zazwyczaj poprzez wykluczenie wszystkich innych powodów przez które dziecko mogło umrzeć.

Garstka teorii

Zagadkowa śmierć pozornie zdrowego dziecka od wielu lat jest efektem badań i obserwacji lekarzy. Na przestrzeni lat zmianie ulegały lekarskie tezy dotyczące przyczyn zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Niestety do dzisiejszego dnia, pomimo tak wielkiego postępu medycyny, w niejednym przypadku lekarze nie są w stanie poznać jej przyczyn. W szczególności dotyka niemowlęta między 2 a 4 miesiącem życia. Statystycznie rzecz biorąc ryzyko SIDS częściej występuje u chłopców. Choć etiologia SIDS nie została dotychczas w pełni poznana, jest rzeczą powszechnie znaną, że wśród jego przyczyn znajdują się zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. W grupie czynników środowiskowych znajdują się zarówno czynniki na które mamy wpływ jako rodzicie oraz takie na które wpływu nie mamy. Zdecydowana większość przyczyn znajduje się w grupie zależnej od rodziców.

Intensywna edukacja rodziców ma szansę na ograniczenie problemu do minimum

Według śmiałego twierdzenia,  problem SIDS istnieje m.in. dlatego, że niektóre zachowania rodziców się do tego przyczyniają. Świadomość rodziców  w kwestii czynników ryzyka jest kluczowa do zmniejszenia tego zjawiska. Rozpowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń, które mogą mieć wpływ na występowanie nagłej śmierci łóżeczkowej jest najlepszym sposobem na wyeliminowanie tego faktu.

 W gronie najczęściej występujących czynników ryzyka, tzw. śmierci łóżeczkowej, można wymienić:

 • złą pozycję w czasie snu – przede wszystkim układanie dziecka do spania na brzuchu;
 • stosowanie używek - nadużywanie nikotyny, alkoholu i narkotyków – jednym z czynników zagrażających życiu i zdrowiu dziecka jest ekspozycja na dym tytoniowy, m.in. poprzez palenie tytoniu przez ciężarne kobiety czy też bierne palenie. Dzieci przebywające w atmosferze dymu tytoniowego, eksponowane  na setki niszczących zdrowie związków chemicznych zawartych w nim są gorzej przygotowane do samodzielnego życia. Wszystkie te dzieci wolniej rosną, rodzą się z mniejszą masą urodzeniową częściej mają problemy zdrowotne.  Dotyka je też znacznie częściej zespół nagłej śmierci niemowląt; Bardzo istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko SIDS jest również spanie z rodzicami w jednym łóżku, w szczególności jeśli rodzice są pod wpływem środków odurzających lub alkoholu; Nie bez znaczenia jest także wielkość konsumpcji alkoholu przez matkę w okresie ciąży;
 • wcześniactwo i małą masę urodzeniową noworodka;
 • przebyte stany zagrożenia życia;
 • zaburzenia termoregulacji i hipertermia – innymi słowy przegrzewanie dziecka - czynnik wymieniony wobec wielu doniesień o nagłych zgonach niemowląt z bardzo wysoką temperaturą ciała, grubo ubranych i znajdujących się w nadmiernie ogrzanych pomieszczeniach. Dlatego też pediatrzy przestrzegają rodziców, aby nigdy, zwłaszcza podczas infekcji, przesadnie nie okrywali swych niemowląt;
 • liczne urodzenia i zgony dzieci w rodzinie -wraz ze wzrostem liczby urodzeń rośnie ryzyko wystąpienia SIDS. Wzrasta ono również w przypadkach uprzednich zgonów rodzeństwa, co wskazuje na pewne uwarunkowania rodzinne;
 • żywienie;
 • czynniki kulturowe;
 • młody wiek matki – poniżej 19 roku życia;

 

Dobre rady, aby zmniejszyć ryzyko SIDS

Na dzień dzisiejszy, dzięki rozwojowi medycyny i wielu lat obserwacji zjawiska, potrafimy zidentyfikować  wiele czynników ryzyka na które mamy wpływ, które możemy wyeliminować, tym samy ustrzec dziecko przed czyhającym na niego niebezpieczeństwem. Przede wszystkim dzięki edukacji rodziców istnieje możliwość minimalizowania zagrożeń. Nie jest to gotowa recepta, która daje stu procentową ochronę, ale przestrzeganie poniższych reguł znacznie zmniejsza ryzyko SIDS. Czynnikami ochronnymi są m.in.:

 • układanie dziecka do snu na plecach;
 • dzielenie sypialni rodziców z dzieckiem, lecz spanie w osobnych łóżkach;
 • układanie niemowlaka na twardym materacu, bez poduszki;
 • używanie śpiworka lub otulacza dla niemowląt - usunięcie z łóżeczka dziecka miękkich szmacianych zabawek lub luźnych elementów pościeli, które mogłyby zasłonić podczas snu twarz dziecka i utrudnić oddychanie;
 • unikanie przegrzewania dziecka podczas snu;
 • całkowite wyeliminowanie dymu tytoniowego w otoczeniu dziecka - w tym wykluczenie palenia przez matkę – nie pal i nie pozwól aby inny palili w obecności malucha;
 • używanie smoczka – w szczególności jeżeli dziecko jest karmione sztucznie, jak wynika z badań stosowanie smoczka działa wówczas korzystnie;
 • karmienie piersią; Istniej teoria, że według której karmienie piersią odgrywa ważną rolę w profilaktyce zdrowotnej dzieci obniża również ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS);

 

Lovely Baby Box – Słodki sen, to bezpieczny sen

Na świecie promowane są różne rozwiązania, aby zapobiec zjawisku SIDS. Jednym z nich, jest baby box. Idea rozdawania rodzicom w Finlandii pudełka jako pierwszego łóżeczka i wyprawki praktykowana jest od dziesiątek lat i cieszy się ogromną popularnością w świecie. Wdrożenie pudełka z zestawem przydatnych przedmiotów i akcesoriów w Finlandii przyniosło oczekiwany efekt rządu, gdyż obecnie to właśnie Finlandia ma najniższy w Europie  współczynnik śmiertelności wśród niemowląt. Fińskie łóżeczko – baby box – stał się synonimem walki z SIDS.

W celu przeciwdziałania zjawisku SIDS, każdy rodzic może zaopatrzyć się w jeden z naszych zestawów Lovely Baby Box. Zakup oczywiście nie jest w stanie spowodować, że syndrom SIDS nie zaatakuje. Jednak tak małe, przenośne łóżeczko jest ułatwieniem dla rodzica.  Pozwoli na bliskość, dzięki czemu, w razie konieczności,  łatwiejsze będzie podjęcie działań ratujących życie i w ten sposób może uda się zapobiec rodzinnej tragedii. Przystępna cena, powoduje, że każdy może pozwolić sobie na taki środek ochrony małego skarbu.

Zestaw Słodki Sen zawiera wszelkie elementy, które zadecydowały o popularności baby box. Tekturowe pudełko, z dopasowanym, wygodnym i twardym materacem, nieprzemakalne prześcieradło oraz otulacz antykolkowy Tulik w sam raz dla słodkiego niemowlaka uprzyjemnią mu pierwsze miesiące życia i zapewnią bezpieczne warunki do odpoczynku. 

Kartonowe pudło, wykonane zostało z  tektury trzywarstwowej, falistej (fala B) o wysokiej gramaturze. Nadruk na kartonie jest dokonany farbami dopuszczalnymi do przemysłu spożywczego, czyli bezpiecznymi dla ludzi. Produkt ten, służący jako łóżeczko,  jest odpowiedni tylko dla niemowląt do około 6 miesiąca życia, które nie potrafią samodzielnie siadać, obracać się, podciągać i podnosić na rączkach oraz kolanach. W kartonie umieściliśmy materac piankowy zawierający certyfikat Oeko Tex o wysokości ok. 5 cm, którego twardość określana jest mianem T-21. Materac posiada pokrowiec z jerseyu, zamykany na zamek błyskawiczny, przez co łatwo można go ściągnąć i wyprać. Ponadto do zestawu dołączone jest prześcieradło nieprzemakalne na gumkę. Prześcieradło ułatwia zachowanie czystości i zapobiega przemoczeniu materaca czy też pudła. Dzięki wszytej gumce, zaczepia się o materac i  nie przesuwa się ani nie podwija pod dzieckiem. Jest to bardziej komfortowe rozwiązanie niż np. podkład higieniczny. Lovely Baby Box  - Słodki Sen zawiera  antykolkowy otulacz Tulik, który zapewnia błyskawiczny sposób na spokojny sen dla dziecka.   Tulik ma Pozytywną Opinię Rodziców wydaną 21.12.2015 przez Instytut Rodziców.  Tulik zwiększa bezpieczeństwo Twojego dziecka. Zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej między innymi poprzez promowanie zalecanej przez pediatrów pozycji spania na plecach. Otulone dziecko powinno zawsze leżeć na plecach. Ponadto otulacz zapewnia odpowiednią temperaturę ciała dziecka. Co więcej  eliminuje z kołyski luźne koce i kołdry.

 

Razem, a jednak osobno – możliwe dzięki Lovely Baby Box

 

Dzielenie przestrzeni w jednym pokoju z dzieckiem, zapewnia mu bezpieczeństwo. Niestety spanie z dzieckiem w jednym łóżku już jest dla niego niebezpieczne. Istnieje ryzyko uduszenia. Zamiast spania w łóżku rodzinnym użyj Lovely Baby Box, które możesz umieścić zaraz obok swojego łóżka. Nie zajmuje dużo miejsca, a przede wszystkim zapewnia komfortowe warunki do spania dla niemowlaka.

Wiem jak męczące jest dla matki kilku a nawet kilkunastokrotne odkładanie dziecka w nocy po karmieniu. Jednak nie poddawaj się i za każdym razem odkładaj niemowlaka do jego łóżeczka. To może ochronić go przez uduszeniem w naszej pościeli, lub niechcącym przygnieceniem. Ułatwieniem może być posiadanie baby boxa, który postawiony tuż obok naszego łóżka skróci czas i odległość odłożenia dziecka.

Baby boxy to sprawdzony pomysł, który ma realny wpływ na zredukowanie śmiertelności wśród noworodków.

powrót do listy wpisów »